„Czeklista” spraw, o których należy pamiętać, zakładając Fintechowy startup, a później planując jego globalną ekspansję.

1

Startupy technologiczne robią międzynarodową karierę znacznie łatwiej i szybciej niż inni początkujący przedsiębiorcy. Dlatego droga fintechowych startupów z garażu na światowe rynki bywa dziś bardzo krótka. Niemniej, wciąż wiąże się z prawnymi i regulacyjnymi wyzwaniami, ponieważ usługi finansowe należą do bardzo ściśle regulowanego środowiska biznesowego. W rozwiązaniu tych wyzwań nie pomagają ograniczone zasoby czasu i pieniędzy, którymi zazwyczaj dysponują startupy. Przydatna może okazać się więc lista kontrolna ważnych spraw, o których należy pamiętać, rozpoczynając międzynarodową ekspansję.

Wraz z moimi kolegami, Lotharem Determannem z Palo Alto i Manuelem Lorenzem z Frankfurtu, przygotowaliśmy właśnie taką listę kontrolną, która w pigułce przedstawia kluczowe kwestie do wzięcia pod uwagę, przy okazji zakładania Fintechowego startupu i jego skalowaniu na zagraniczne rynki.

Czeklista (w języku angielskim) została opublikowana na blogu Baker McKenzie, poświęconym instytucjom finansowym. Już niedługo, opublikujemy również polską wersję artykułu, rozwijającego wątki, przedstawione w czekliście.

 

fot. kadr z filmu „The Social Network” (Columbia Pictures)

Share.

About Author

Radzym Wójcik jest adwokatem.   Ukończył z wyróżnieniem studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jest również absolwentem Centrum Prawa Amerykańskiego organizowanego przez WPiA UW wraz z Florida College of Law.   Od 2012 roku pracuje w zespole transakcyjnym kancelarii Baker & McKenzie Krzyżowski i Wspólnicy. Wcześniej pracował w warszawskich biurach kancelarii prawniczych Deloitte Legal i Salans (obecnie Dentons) oraz w dziale prawnym Pioneer TFI i Asset Management.   Obsługiwał szereg transakcji fuzji i przejęć. Pracował przy transakcjach z udziałem funduszy private equity, jak i inwestorów branżowych (w szczególności przy przejęciach w branży medycznej i przemyśle ciężkim). Doradzał przy restrukturyzacjach grup spółek oraz w związku z zawiązywaniem joint-ventures. Prowadzi także doradztwo w zakresie bieżącej działalności spółek.   W latach 2010-2012 prowadził zajęcia z prawa w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy. Współpracuje z Fashion Law Business w ramach szkoleń z prawnych aspektów pozyskiwania inwestorów dla przedstawicieli start upów z branży kreatywnej. Jest autorem wielu artykułów o tematyce korporacyjnej i procesowej, publikowanych w dzienniku Rzeczpospolita, a także współzałożycielem i redaktorem bloga korporacyjnie.pl .

1 komentarz

Leave A Reply

Filtr antyspamowy *