Lektura na 2017 – „Przedsiębiorcze Państwo” Mariany Mazzucato

0

Jeśli odpoczywacie właśnie po trudach sylwestrowej nocy, planując, co będziecie czytać w 2017 i nie czytaliście jeszcze tego klasyka po angielsku, to musicie na swoich listach lektur uwzględnić Przedsiębiorcze Państwo” Mariany Mazzucato, wydane niedawno po polsku przez wydawnictwo ekonomiczne „Heterodox”.

To książka wartościowa – ponieważ prezentuje poglądy w polskiej debacie dotąd często nieobecne. M. Mazzucato wyjaśnia w niej, dlaczego państwo powinno być aktywne w gospodarce, jaką rolę na rynku powinno ono odgrywać oraz dlaczego to wszystko jest ważne z perspektywy innowacyjności gospodarki. Nie są to bynajmniej teoretyczne rozważania. Autorka podaje przykłady wielu wynalazków, czy też impulsów rozwojowych dla biznesu, które nie zaistniałyby gdyby nie zaangażowanie Państwa (przykładem pierwszym z brzegu, ale bardzo istotnym, jest Internet, powstały na bazie sieci ARPANET stworzonej za pieniądze Pentagonu).

Ta pozycja jest obowiązkowa dla chcących brać udział w merytorycznej dyskusji o polityce innowacyjnej państwa. Co ciekawe, przedmowę do polskiego wydania napisał Wice-Premier, Minister Rozwoju i Finansów, Mateusz Morawiecki.

Jeśli ktoś z Was będzie chciał podzielić się wrażeniami po lekturze, to zapraszamy na łamy korporacyjnie.pl!

Jeśli zaś nie chcecie czytać całej książki – polecam Wam wywiad z M. Mazzucato z ostatniego numeru tygodnika Polityka.

Share.

About Author

Radzym Wójcik jest adwokatem.   Ukończył z wyróżnieniem studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jest również absolwentem Centrum Prawa Amerykańskiego organizowanego przez WPiA UW wraz z Florida College of Law.   Od 2012 roku pracuje w zespole transakcyjnym kancelarii Baker & McKenzie Krzyżowski i Wspólnicy. Wcześniej pracował w warszawskich biurach kancelarii prawniczych Deloitte Legal i Salans (obecnie Dentons) oraz w dziale prawnym Pioneer TFI i Asset Management.   Obsługiwał szereg transakcji fuzji i przejęć. Pracował przy transakcjach z udziałem funduszy private equity, jak i inwestorów branżowych (w szczególności przy przejęciach w branży medycznej i przemyśle ciężkim). Doradzał przy restrukturyzacjach grup spółek oraz w związku z zawiązywaniem joint-ventures. Prowadzi także doradztwo w zakresie bieżącej działalności spółek.   W latach 2010-2012 prowadził zajęcia z prawa w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy. Współpracuje z Fashion Law Business w ramach szkoleń z prawnych aspektów pozyskiwania inwestorów dla przedstawicieli start upów z branży kreatywnej. Jest autorem wielu artykułów o tematyce korporacyjnej i procesowej, publikowanych w dzienniku Rzeczpospolita, a także współzałożycielem i redaktorem bloga korporacyjnie.pl .

Leave A Reply

Filtr antyspamowy *