Chat with us, powered by LiveChat

O transakcjach w minionym roku w Polsce (i Europie) – przegląd najważniejszych deali

0

Jak zasygnalizowałem we wpisie pt. Rynek fuzji i przejęć w Polsce w latach 2008-2012 zamierzam przeprowadzić analizę transakcji (fuzji i przejęć w Polsce) w minionym, 2013 r. Szczegółowych danych oczywiście jeszcze nie ma, ale można zlokalizować najważniejsze i największe deale minionego roku.

Źródło mojego wpisu stanowić będą dane publicznie dostępne (w tym na stronie internetowej Stockwatch) oraz raport Merger Market z 9 stycznia 2014 r. (jeśli pominąłem jakąś transakcję proszę o informację!)

Transakcje w Europie w 2013 r.

Zgodnie z informacjami zawartymi w raporcie Merger Market, w Europie nastąpił spadek pod względem wartości transakcji w porównaniu do 2012 r. I tak całkowita wartość transakcji w 2013 r. w Europie wyniosła 630 mld USD (w porównaniu do blisko 718 mld USD w 2012 r.). Jedynie w 2009 r. na przestrzeni ostatnich 7 lat, zanotowano jeszcze niższą wartość transakcji w Europie (wówczas przeprowadzono transakcje o wartości jedynie 467 mld USD).

Lista największych (pod względem wartości) transakcji w Europie w 2013 r.

Podmiot przejmujący

Podmiot przejmowany (cel – wartość przejętego kapitału w spółce)

Wartość transakcji

Liberty Global Plc

Virgin Media Inc

25 mld USD

Russian Grids OAO

Federal Grid Company of Unified Energy System OAO (79.64%

kapitału akcyjnego)

14,4 mld USD

Hellenic Financial Stability Fund

National Bank of Greece SA

(84.4% kapitału akcyjnego)

11,4 mld USD

Vodafone Group Plc

Kabel Deutschland Holding AG

(76.57% kapitału akcyjnego)

11,3 mld USD

Telefonica Deutschland Holding

AG

E-Plus Mobilfunk GmbH & Co KG

11,3 mld USD

Hellenic Financial Stability Fund

Piraeus Bank SA (81.01% kapitału akcyjnego)

9,1 mld USD

Joh A Benckiser SE

DE Master Blenders 1753 NV

(84.95% kapitału akcyjnego)

8,6 mld USD

Actavis Inc

Warner Chilcott Plc

8,4 mld USD

Wskazać należy, że wśród 8 największych transakcji w Europie, aż 3 dotyczą podmiotów powiązanych z państwami i sektorem publicznym (transakcja wyzbycia się akcji Federal Grid Company w Rosji, a także przejęcia funduszu stabilności finansowej banków w Grecji).

Lista największych (pod względem wartości) transakcji w Polsce (lub z udziałem polskich podmiotów) w 2013 r. (opracowanie własne)

 

Podmiot przejmujący

Podmiot przejmowany (cel – wartość przejętego kapitału w spółce)

Wartość transakcji

BNP Paribas

Bank Gospodarki Żywnościowej

4,5 mld PLN

Alinda Capital Partners

Emitel

Ok. 3 mld PLN

Bank PKO BP

Nordea Bank Polska, Nordea TunŻ oraz Nordea Finance Polska

2,83 mld PLN

PKN Orlen

TriOil Resources

736 mln PLN

PGE, Energa Hydro (z grupy Energa)

DONG Energy Wind Power (farmy wiatrowe)

683 mln PLN

Neuca & Penta Investments

ACP Pharma & Apteki Mediq

432 mln PLN

EVO

e-Service (przez Bank PKO BP)

377 mln PLN

O2

Wirtualna Polska (Telekomunikacja Polska SA jako sprzedający)

375 mln PLN

PGE, Energa Hydro (z grupy Energa)

Iberdrola Renewables Polska Sp. z o.o.

366 mln PLN

Grupa Azoty

Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki Siarkopol

320 mln PLN

Warburg Pincus

INEA (pakiet 49% kapitału)

Ok. 300 mln PLN

Tri-Ring Group Corporation

FŁT-Kraśnik (ok. 89% kapitału)

Ok. 300 mln PLN

Czerwona Torebka

Małpka SA

Ok. 281 mln PLN

Henkel

polskie brandy detergentów i płynów zmiękczających PZ Cussons  

225 mln PLN

Colian

Firma Cukiernicza Solidarność

210 mln PLN

Vue Entertainment International Ltd.

Multikino

160-220 mln PLN

 Wartość 16 transakcji o wartości powyżej 200 mln PLN wyniosła przeszło 15 mld PLN. Oczywiście pod względem wartości dominują transakcje w sektorze bankowym (warto zwrócić też uwagę na sektor energetyczny i spożywczy).

Czy obecny 2014 r. będzie lepszy pod względem transakcji?

Share.

About Author

Szymon Syp jest adwokatem, doktorem nauk prawnych (Instytut Nauk Prawno-Administracyjnych Wydziału Prawa i Administracji UW) oraz absolwentem programu LL.M. (Maurer School of Law, Uniwersytet w Indianie). Szymon posiada ponad 7-letnie doświadczenie zawodowe i specjalizuje się w prawie spółek, obsłudze bieżącej spółek polskich i zagranicznych, transakcjach fuzji i przejęć (M&A) oraz prawie konkurencji.

Szymon aktualnie jest Starszym Prawnikiem/Menadżerem w ramach Crido, gdzie należy do zespołu odpowiadającego za świadczenie usług prawnych. W ramach Crido Szymon doradzał przy wielu transakcjach M&A na rynku prywatnym oraz publicznym, w tym w zakresie krajowych i zagranicznych transakcji pracując dla klientów prywatnych, spółek publicznych, akcjonariuszy, firm rodzinnych, spółek wielobranżowych czy funduszy PE/VC. Szymon pracował m.in. dla właścicieli EBS sp. z o.o. przy sprzedaży większościowego pakietu udziałów w grupie spółek EBS; b) doradzał Hili Company przy akwizycji polskiej spółki spedycyjnej Allcom sp. z o.o.; c) doradzał Exact Systems S.A. przy nabyciu spółek w Niemczech, Belgii oraz Polsce; d) doradzał KRUK S.A. przy nabyciu PRESCO GROUP. Szymon posiada również doświadczenie w zakresie kompleksowej obsługi biznesu klientów prywatnych, obsługi prawnej w zakresie restrukturyzacji grup spółek czy też świadczenia usług z zakresu prawa konkurencji.

Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (studia prawnicze i obrona doktoratu z prawa administracyjnego), Szkołę Główną Handlową (studia doktoranckie z zakresu ekonomii), Centrum Prawa Amerykańskiego oraz studia podyplomowe LL.M. Thesis w Maurer School of Law, Uniwersytet w Indianie (full tuition scholarship). Studiował także i był stypendystą Levin College of Law (Uniwersytet na Florydzie), Maurer School of Law w Bloomington (Uniwersytet w Indianie) oraz w ramach programu Columbia Law School Summer Program w Amsterdamie. Odbył również pobyt badawczy (research scholar) w Collegio Carlo Alberto (Uniwersytet w Turynie) w ramach grantu badawczego.

Szymon od kilku lat wykłada prawo konkurencji i prawo handlowe wraz z prof. A. Mokrysz - Olszyńską na Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu. Aktualnie pracuje nad rozprawę doktorską z ekonomii dotyczącą podejścia ekonomicznego w ocenie koncentracji niehoryzontalnych (USA oraz UE) w Katedrze Prawa Międzynarodowego i Organizacji Międzynarodowych w Kolegium Gospodarki Światowej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Jest członkiem licznych stowarzyszeń polskich i międzynarodowych: International Bar Association (brał aktywny udział w konferencjach IBA w Wiedniu, Londynie, Barcelonie, Rzymie, Berlinie czy Paryżu),  AIJA, Instytutu Allerhanda, Stowarzyszenia Prawa Konkurencji, Polskiego Stowarzyszenia Ekonomicznej Analizy Prawa, Polskiego Stowarzyszenia Sądownictwa Polubownego, Asian Competition Forum, European Association of Health Law oraz Stałym Współpracownikiem CARS (Wydział Zarządzania UW).

Szymon jest współautorem komentarza do Rozporządzenia MAR,  współautorem komentarza do Prawa Pocztowego, autorem wielu artykułów naukowych (opublikowanych m.in. w Global Antitrust Review, Monitorze Prawa Bankowego, Przeglądzie Ustawodawstwa Gospodarczego, Państwie i Prawie, internetowym Kwartalniku Antymonopolowym i Regulacyjnym) i prasowych.  Szymon jest współzałożycielem i pomysłodawcą znanych w środowisku blogów prawniczych: Korporacyjnie.pl oraz Antitrust.pl. Prowadzi również autorski blog o transakcjach M&A (www.transakcyjnie.pl).

Szymon wystąpił jako prelegent na przeszło 40 warsztatach, szkoleniach oraz konferencjach naukowych (m.in. prezentował referaty w Toronto czy Hong Kongu).

W 2016 r. został  laureatem V edycji konkursu „Prawnicy – liderzy jutra 2016”, organizowanego przez Dziennik Gazeta Prawna i Wolters Kluwer Polska oraz wyróżniony w kategorii "młodzi obiecujący" przez miesięcznik "Gentleman".

Leave A Reply

Filtr antyspamowy *