Weekendowa anegdotka – Jak w 45 minut zdobyć 45 miliardów dolarów na inwestycje w nowe technologie?

0

W poprzedni weekend obejrzałem cały sezon the Stranger Things. Druga seria podobała mi się jeszcze bardziej niż pierwsza. Ale ja nie o tym, tylko o innej serii, którą zacząłem oglądać w poprzedni weekend i której również stałem się fanem (choć w tym przypadku nie obejrzałem jeszcze wszystkich odcinków).

Kryjąc się w domu przed deszczem, odkryłem na stronie Bloomberga – the David Rubenstein Show. David Rubenstein to współzałożyciel i CEO The Carlyle Group. Jego wiek i pozycja pozwalają mu już jednak realizować różne marzenia – nawet luźno (lub wcale) związane z tym, czym głównie się zajmuje (czyli inwestowaniem). Jednym z jego marzeń musiał być własny talk show i tak pan DR zaistniał w nowej roli, gospodarza programu telewizyjnego. Jego rozmówcami są sławy świata biznesowego. Takie z naprawdę pierwszej globalnej ligi.

W jednym z ostatnich odcinków programu – gospodarz rozmawiał z Masayoshi Son, założycielem i prezesem SoftBanku. Pan Son ukończył niedawno proces fundraisingu Softbank Vision Fund i uzbierał drobne 100 milardów dolarów. Wspominając rozmowy z inwestorami, podzielił się historią, jak udało mu się przekonać w 45 minut Mohammada bin Salman bin Abdulaziz Al Sauda (następcę króla Arabii Saudyjskiej, odpowiedzialnego m.in. za saudyjski sovereign fund, Saudi Arabia Public Investment Fund), żeby zainwestował w Softbank Vision Fund 45 miliardów dolarów. 1 miliard na minutę, to naprawdę niezły wynik.
Zdradzę Wam, że pan Son zaczął negocjacje od zaoferowania księciu MBS podarunku w kwocie tryliona dolarów. Jak widać, musiało to zrobić na księciu duże wrażenie.

Son opowiedział również, jak udało mu się w czasie studiów na Berkley zrealizować swój plan, aby zarabiać  10 tysięcy dolarów miesięcznie, poświęcając na to nie więcej niż 5 minut dziennie (nie, nie sprzedawał narkotyków). Oraz o tym, jak zainwestował na piękne (cytując wiernie: strong & shiny) oczy Jacka Ma w jego Alibabę, w czasach kiedy nie miała biznes planu ani przychodów. Ta inwestycja uważana jest dziś za jedną z najbardziej zyskownych inwestycji w historii. Żeby nie było zbyt słodko, pan Son wspomniał również swoją bardzo bolesną wpadkę, kiedy to podczas kryzysu finansowego „dotcomów” stracił w kilka dni 75 miliardów dolarów.

Jeśli więc w nadchodzący weekend pogoda będzie równie nieciekawa, jak w poprzedni – gorąco polecam Wam tak ten wywiad, jak i inne z tej serii.

 

 

Share.

About Author

Radzym Wójcik jest adwokatem.   Ukończył z wyróżnieniem studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jest również absolwentem Centrum Prawa Amerykańskiego organizowanego przez WPiA UW wraz z Florida College of Law.   Od 2012 roku pracuje w zespole transakcyjnym kancelarii Baker & McKenzie Krzyżowski i Wspólnicy. Wcześniej pracował w warszawskich biurach kancelarii prawniczych Deloitte Legal i Salans (obecnie Dentons) oraz w dziale prawnym Pioneer TFI i Asset Management.   Obsługiwał szereg transakcji fuzji i przejęć. Pracował przy transakcjach z udziałem funduszy private equity, jak i inwestorów branżowych (w szczególności przy przejęciach w branży medycznej i przemyśle ciężkim). Doradzał przy restrukturyzacjach grup spółek oraz w związku z zawiązywaniem joint-ventures. Prowadzi także doradztwo w zakresie bieżącej działalności spółek.   W latach 2010-2012 prowadził zajęcia z prawa w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy. Współpracuje z Fashion Law Business w ramach szkoleń z prawnych aspektów pozyskiwania inwestorów dla przedstawicieli start upów z branży kreatywnej. Jest autorem wielu artykułów o tematyce korporacyjnej i procesowej, publikowanych w dzienniku Rzeczpospolita, a także współzałożycielem i redaktorem bloga korporacyjnie.pl .

Leave A Reply

Filtr antyspamowy *