*** Weekendowa ciekawostka – czy Polacy będą właścicielami Google? ***

0

Pamiętacie, jak wspominałem kiedyś, że Susan Wojcicki (CEO YouTube’a), która odwiedziła w marcu Polskę, żeby wystąpić na Kongresie Innowatorów – wyjechała do USA już jako Polka?

Podczas Impact’17 rozmawiałem z mamą Pani Susan, Panią Esther Wojcicki, która była prelegentką konferencji. Mąż pani Esther –Stanley Wojcicki (profesor fizyki na Stanfordzie) urodził się w 1937 w Warszawie i wyjechał z Polski w wieku 12 lat. Oprócz Susan, mają razem jeszcze 2 córki, Janet (jestem naukowcem na University of California, San Francisco) oraz Anne (jest bizneswoman w branży biotechnologicznej). Pani Esther powiedziała mi, że Anne i Janet pozazdrościły Susan polskiego obywatelstwa i również mają już polskie paszporty. Podobno nawet (choć nie gwarantuję, że nie była to wyłącznie kurtuazja) wszystkie trzy rozpoczęły z ojcem lekcje polskiego.

Tak się składa, że Anne Wojcicki była do 2015 roku żoną Sergeya Brina, założyciela Google oraz prezesa Alphabet Inc. Ma z nim syna i córkę. Jeśli więc dzieci odziedziczą po matce sentyment do ojczyzny dziadka i również rozpoczną starania o polski paszport, może się okazać, że w przyszłości Polacy będą właścicielami Google 😉

fot. Jacek Waszkiewicz dla Impact CEE

Share.

About Author

Radzym Wójcik jest adwokatem.   Ukończył z wyróżnieniem studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jest również absolwentem Centrum Prawa Amerykańskiego organizowanego przez WPiA UW wraz z Florida College of Law.   Od 2012 roku pracuje w zespole transakcyjnym kancelarii Baker & McKenzie Krzyżowski i Wspólnicy. Wcześniej pracował w warszawskich biurach kancelarii prawniczych Deloitte Legal i Salans (obecnie Dentons) oraz w dziale prawnym Pioneer TFI i Asset Management.   Obsługiwał szereg transakcji fuzji i przejęć. Pracował przy transakcjach z udziałem funduszy private equity, jak i inwestorów branżowych (w szczególności przy przejęciach w branży medycznej i przemyśle ciężkim). Doradzał przy restrukturyzacjach grup spółek oraz w związku z zawiązywaniem joint-ventures. Prowadzi także doradztwo w zakresie bieżącej działalności spółek.   W latach 2010-2012 prowadził zajęcia z prawa w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy. Współpracuje z Fashion Law Business w ramach szkoleń z prawnych aspektów pozyskiwania inwestorów dla przedstawicieli start upów z branży kreatywnej. Jest autorem wielu artykułów o tematyce korporacyjnej i procesowej, publikowanych w dzienniku Rzeczpospolita, a także współzałożycielem i redaktorem bloga korporacyjnie.pl .

Leave A Reply

Filtr antyspamowy *